Dobry czas na picie białka

Większość z nas uważa za bardzo ważne wypicie odżywki białkowej, zaraz po skończonym treningu. Czy to jest najlepsza pora na dostarczanie białka, niezbędnego do regeneracji mięśni po zakończonym treningu???

Shutterstock

Otóż, regeneracja mięśni zaczyna się zaraz po skończonej serii i może trwać teoretycznie do 72h. Czas na pełną odbudowę mięśni zależy od m.in. konkretnego treningu, a po nim, od umiejętnego zadbania o odpowiednią regenerację, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Jednym z istotnych elementów dla regeneracji mięśni jest dostarczenie w odpowiednim czasie odpowiedniej ilości białka, w odpowiedniej postaci…

Białka trawią się od ok. 60 min do 3h - białka szybkowchłanialne, 3 do 7h - białka wolnowchlanialne.

Trawienie białek ma swój początek w żołądku, gdzie enzym wydzielany przez żołądek – pepsyna, trawi białka. Po pierwszej fazie, nadtrawione białko wędruje do dwunastnicy, gdzie sok trzustkowy zawierający enzymy (karboksypeptydaza, trypsyna, chymotrypsyna) działające w środowisku obojętnym kontynuują trawienie białka.

Nadtrawione w dwunastnicy białka są dzielone na krótsze odcinki tzw. peptydy, a enzymy w tym miejscu uwalniają już kilka aminokwasów. Następnie w jelicie cienkim, w którym działają enzymy egzopeptydazy (aminopeptydaza, dwupeptydaza), po części rozłożone białko na tzw. peptydy.

W skutek nadtrawienia białek dochodzi do powstania dwupeptydów i aminokwasów. Taka forma białek wędruje wraz z krwią żyły zwrotnej do wątroby.

W dalszej części aminokwasy są transportowane do wszystkich tkanek tak, aby komórki mogły prowadzić syntezę białek, czyli między innymi regenerować nasze mięśnie.

Treningowa dieta

Oto krótki opis trawienia białek … jak widać powyżej, jest to proces wymagający czasu.

Wbrew temu co piszą producenci suplementów, odżywka białkowa nie trawi się „30 min”, lecz o wiele dłużej. Więc gdy pijemy odżywkę, zaraz po skończonym treningu, to białko w niej zawarte będzie gotowe (w pełni strawione) do regeneracji naszych mięśni po ok. trzech godzinach!!!

W związku z powyższym, by przyśpieszyć regenerację mięśni, po zakończonym treningu, powinniśmy dostarczać białko dla naszego organizmu ok. 1–1,5 godz. przed treningiem. Odżywka wypita przed treningiem ma czas na strawienie i aminokwasy, z których zbudowane jest białko, są szybciej dostępne dla regeneracji mięśni po zakończonym treningu…

Ktoś zapewne zwróci uwagę, że białko wypite przed treningiem, będzie spalone w trakcie treningu… by spalić białko, trzeba najpierw rozłożyć je do aminokwasów. A to wymaga czasu jak pokazuje powyższy opis, a jeśli coś takiego już nastąpi, to częściowe spalenie białek, zapobiegnie nadmiernemu zniszczeniu mięśni podczas treningu (katabolizmowi), tak w wielkim skrócie ;)

Regeneracja po treningu


By przyśpieszyć dostarczanie białek dla organizmu, producenci suplementów oferują nam szeroką gamę aminokwasów (białka w najprostszej postaci). O rodzaju i działaniu aminokwasów innym razem…

Więcej informacji znajdziesz na mojej stronie www.mataleo.eu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowe odżywianie:

Dietetyczny koktajl witaminowy Przekąski i desery dla sportowców Bananowy chleb Przepisy Anny Lewandowskiej i Ewy Chodakowskiej na zdrowe dania Jak zrobić izotonik w domu? Przepisy na domowe napoje izotoniczne Szybkie śniadanie, obiad, kolacja, czyli dania, w które nie trzeba wkładać wiele wysiłku Fioletowy chleb - nowe super food Omlet z płatków owsianych Domowe pralinki LOW CARBOWA BOMBA SMAKOWA! :):) Dietetyczna pizza w 10 minut Pieczone sajgonki wegetariańskie Proste kulki 6 przepisów na odchudzające sałatki Pozbądź się toksyn! 5 przepisów na oczyszczające soki Koktajl, który redukuje cholesterol i spala tłuszcz Bezglutenowa pizza na brokułowym spodzie Sernik z kaszy bulgur Jak dobrze zacząć dzień, czyli co powinien jeść rano sportowiec? Szybkie 4-składnikowe zdrowe i niskokaloryczne desery Przepis na „witaminowego shota” FIT ciasto czekoladowo-buraczane bez mąki pszennej Fit ciasto z masła orzechowego 41 pysznych przed- i potreningowych przekąsek

Popularne w tym tygodniu:

Szybkie śniadanie, obiad, kolacja, czyli dania, w które nie trzeba wkładać wiele wysiłku Koktajle Ewy Chodakowskiej poniżej 430 kcal Dietetyczny koktajl witaminowy Przepisy Anny Lewandowskiej i Ewy Chodakowskiej na zdrowe dania Desery z nasionami chia. Przepisy Ewy Chodakowskiej Produkty, od których możesz być uzależniony ze względu na znak zodiaku Bananowy chleb 24 sygnały, które świadczą o tym, że pijesz za mało wody Naturalny sok na obniżenie poziomu cholesterolu FIT TARTA CZEKOLADOWA Z MALINAMI Hummus z awokado, który przygotujesz w 5 minut Korzyści wynikające z picia ciepłej wody z cytryną. Zacznij to robić już dziś!